توزیع‌های ایرانی لینوکس

استاندارد

لوگوی لینوکساگر به سیستم عامل لینوکس علاقه مند باشید حتما با توزیع هایی همچون اوبونتو ، دبیان ، ردهت و… آشنایی دارید. در این بین توزیع هایی نیز وجود دارند که توسط هم وطنان خودمان ارده شده اند که در صورت تمایل می توانید از انها نیز استفاده کنید. برای آشنایی با این توزیع ها با ما همراه باشید.

● معرفی توزیع های ایرانی لینوکس:
تعجب نکنید! توزیع لینوکس ایرانی هم وجود دارد. در حال حاضر در ایران سه توزیع لینوکس داریم که هر کدام برای هدف

خاصی ایجاد شده اند. اکنون به معرفی اندکی درباره این توزیع ها می پردازیم.

۱) لینوکس شریف:
لینوکس شریف کاری از شرکت farsiweb.info است که بر پایه توزیع محبوب Fedora بنا شده. این سیستم عامل ایرانی که مطابق با نیازهای زبان فارسی و شرایط محلی ایران ساخته شده است در دو نسخه رومیزی و کارگزار ارائه می شود. نسخه رومیزی مخصوص کامپیوترهای خانگی و اداری و نسخه کارگزار مخصوص سرور است. (منظور از سرور کامپیوترهای خدمات دهنده اینترنت و شبکه هستند)

نسخه روزمیزی لینوکس شریف دارای چند نسخه است:

● نسخه یک که بر روی تمامی کامپیو

ترهای نماینده ایرانی شرکت نفتی Shell نصب شد.

● نسخه دو که برای فروش به بازار فرستاده شد. این نسخه شامل دو CD است و هم اکنون در دسترس تمامی علاقه مندان قرار دارد. این نسخه به طور پیش فرض از محیط کاملا فارسی استفاده می کند که امکان انتخاب محیط کاملا انگلیسی نیز وجود دارد. اکثر نرم افزارها در این نسخه کاملا فارسی هستند که می تواند کمک شایانی به یادگیری سریع تر لینوکس به تازه کاران بنماید. با خرید بسته های اصلی سیستم عامل لینوکس شریف می توانید از امکاناتی همچون کارت عضویت در باشگاه کاربران لینوکس شریف و ارسال رایگان بسته های به روز رسانی برای کاربران بهرمند شوید.

● نسخه های دبستان و راهنمایی که برای ی

ک طرح خیریه برای مدارس دبستان و راهنمایی شهر بم طراحی شد که مبنای این طرح خیریه یونیسف بود. این نسخه ها صرفا برای کودکان و نوجوانان در همان رنج سنی خاص طراحی شده اند و به غیر از نرم افزارهای معمول موجود در نسخه دوم لینوکس شریف، نرم افزارهای سرگرمی، درسی، علمی، آموزشی و … مناسب برای همان سنین در این نسخه ها یافت می شود. این نسخه ها نیز از محیط کاملا فارسی سود می برند.

نسخه کارگزار یا سرور لینوکس شریف نیز در سه نسخه یک (برای شرکت Shell)، دو و سه (برای استفاده کاربران) موجود است. برای خرید لینوکس شریف نسخه ی کارگزار می توانید به وب سایت این شر

کت مراجعه کنید. خرید محصولات لینوکس شریف شامل پشتیبانی نیز می شود. این پشتیبانی برای هر دو نسخه کارگزار و رومیزی شامل به روز رسانی های امنیتی، تصحیح اشکال و بهبود برنامه ها برای برنامه های متعددی است که در این دو نسخه وجود دارد. مشتریان در صورت نیاز می توانند از انواع پشتیبانی های دیگر شامل سفارشی سازی لینوکس شریف برای نیازهای سازمان، رفع مشکلات از راه دور یا در محل، آموزش و اعصای گواهینامه بهرمند شوند. قابل ذکر است که نسخه های رومیزی و کارگزار شرکت فارسی وب محصول تجاری محسوب می شوند. بدین معنی که شما برای تهیه باید آنها را خریداری کنید. قوانین حاکم این اجازه را به شما می دهد که این لینوکس ها را برای دوستانتان کپی کنید. اما نسخه های کپی دیگر شامل پشتیبانی نخواهند شد.

۲) لینوکس کارآمد:
لینوکس کارآمد محصولی از شرکت داده پردازی ایران است. این شرکت که سابقه زیادی در زمینه خدمات رایانه ای دارد، با ت

ولید این لینوکس خود را در بازار سیستم های عامل نیز مطرح کرد. لینوکس کارآمد برگرفته شده از توزیع Slax است و از ابتدا طراحی نشده است. این لینوکس نیز در نسخه های متفاوت از یک تا چهار قابل دسترسی است و هر کدام از این نسخه ها راه پیشرفت را به خوبی پیموده اند. محیط پیش فرض در این لینوکس با زبان فارسی همراه است و قابلیت تغییر آن به انگلیسی نیز وجود دارد.

کارآمد یک دیسک زنده است. بدین معنی که با قرار دادن دیسک درون کامپیوتر و بالا آوردن کامپیوتر با CD، سیستم عامل اجرا شده و شما قادر به استفاده از تمامی امکانات آن خواهید بود. دیسک زنده هیچ کاری به هارددیسک شما ندارند و قبل از نصب هیچ تغییری روی آن نمی دهد. اگر از یک دیسک زنده خوشتان آمد می توانید آن را بر روی هارد نصب کنید اما اگر خوشتان نیامد هیچ چیز از دست نداده اید. نه تنها هارد کامپیوترتان را دستکاری نکرده اید بلکه ت

جربه ی استفاده از یک سیستم عامل غیر از ویندوز را نیز داشته اید. کارآمد نیز یک لینوکس تجاری است. برا ی آشنایی با معنای لینوکس تجاری به بخش لینوکس شریف مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به karamad.com مراجعه کنید.

۳) لینوکس پارسیکس:
لینوکس پارسیکس فعال ترین سیستم عامل ایرانی و محصول شرکت «تالار وب» است. این لینوکس تنها لینوکس ایرانی است که در رتبه بندی صد لینوکس برتر در سایت معتبر distrowatch.com حضور دارد. رتبه کنونی این لینوکس در این سایت ۶۰ است. پارسیکس یک دیسک زنده (برای آشنایی با مفهوم دیسک زنده به بخش لینوکس کارآمد مراجعه کنید) و قاب

ل نصب است که از توزیع Kanotix برگرفته شده و کلیه نرم افزارهای لازم برای یک توزیع میزکار را داراست. پارسیکس برخلاف دو توزیع ایرانی دیگر به طور پیش فرض محیط فارسی ندارد و از محیط انگلیسی استفاده می کند اما این قابلیت وجود دارد که بعد از اتصال به اینترنت محیط را به هر زبانی که خواستید در بیاورید. این لینوکس تجاری نیست و کاملا رایگان و قابل دانلود است.

به روز رسانی های بسیار سریع و سرعت بسیار بالا حتا در حالت نصب نشده و اجرا از روی CD از ویژگی های این سیستم عامل است. پارسیکس علاوه بر کاربران ایرانی کاربران غیر فارسی زبان نیز دارد و می توان گفت که یک محصول جهانی است که در ایران تولید می شود. این لینوکس هم اکنون در نسخه ۱/۵ به سر می برد. نسخه ۱/۵ بعد از تلاش چندین ساله توسعه دهندگان آن حاصل شده و روز به روز هم پیشرفت بیشتری می کند و به سوی کامل تر شدن می رود. وب سایت رسمی این سیستم عامل parsix.org می تواند راهنما و پاسخگوی مشکلات شما باشد. این سیستم عامل همچنین دارای دیکشنری چند زبانه xFarDic (محصول شرکت تالار وب) است که هیچ وقت شما را در مواجهه با کلمات نا آشنا تنها نمی گذارد.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =