ساختار دایرکتوری لینوکس

استاندارد

دایرکتوری

دایرکتوری لینوکس چگونه پیکربندی شده است ؟چگونه می توان اجزای مختلف سیستم عامل لینوکس را پیدا کرد ؟ در این آموزش می خواهیم درباره ساختار دایرکتوری لینوکس صحبت کنیم. خواهیم دید که اپلیکیشن ها نیز از همان قرارداد های دایرکتوری لینوکس استفاده می کنند.

در ابتدا برخی از رایج ترین دایرکتوری های سطح بالای لینوکس را به شما معرفی می کنیم. این چند مورد دایرکتوری لینوکس بیشترین کاربرد را برای ما دارند. ساختار دایرکتوری لینوکس مثل یک درخت می ماند. سلسله مراتب ساختار دایرکتوری هر نوع لینوکس با دایرکتوری روت (root) آغاز می شود. درست همانگونه که هر درخت نیز با ریشه آغاز می شود. دیگر دایرکتورهای لینوکس از روت منشا می گیرند و در زیر این مسیر قرار می گیرند . در لینوکس جداکنند دایرکتورهای / یا اسلش یا بهتره بگوییم فوروارد اسلش می باشد. در ویندوز برعکس \ یعنی بک اسلش می باشد که کلا ساختار دیگری دارد.

دایرکتوری لینوکس

برای اختصار ما برای روت فقط می گوییم اسلش . اگر کسی به شما گفت که درون اسلش نگاه کن فایل رو اونجا قرار دادم منظورش همان روت هست.

  • مسیر bin/ محلی است که فایل های باینری یا اجرایی را پیدا می کنید. برنامه ها به زبان سورس و قابل خواندن و نوشتن توسط انسان نوشته می شوند . زبان هایی مثل C. این برنامه کامپایل شده و به فایل های باینری قابل اجرا توسط ماشین مبدل می شوند . آنها را باینری می نامند چرا که زبان ماشین صفر و یک یا همان باینری می باشد. برخی برنامه های اجرایی درون مسیر bin/ قرار می گیرند.
  • مسیر etc/ اینکه چه معنایی دارد کمی اختلاف نظر وجود دارد . برخی می گویند مخفف etcetera/ به معنی “و غیره” می باشد . یعنی هر چیزی که در پوشه های دیگر قرار نگیرد در این مسیر قرار خواهد گرفت. برخی دیگر آن را محلی برای نگهداری فایل های پیکربندی دیگر برنامه ها می دانند. فایل های پیکربندی نحوه رفتار اپلیکیشن ها و سیستم عامل را کنترل می کنند.
  • مسیر home/ جایی است که پوشه های کاربران قرار می گیرد . به عنوان مثال اگر یوزر بنده در لینوکس netamooz باشد , داخل مسیر home پوشه ای با عنوان home/netamooz/ ایجاد خواهد شد . از این به بعد تمامی فایل های دلخواه بنده داخل این مسیر قرار می گیرد . هر فایلی مثلا تصاویر , فایل متنی و …  . سیستم عامل لینوکس معمولا دارای یوزرهای مختلف می باشد و پوشه home جایی است که داده های کاربران از یکدیگر مجزا می شود.
  • مسیر opt/ محلی است که فایل های Optional یا اختیاری یا برنامه های سوم شخص قرار می گیرند. هر برنامه ای که به صورت پیش فرض بخشی از سیستم عامل نباشد و یک برنامه سوم شخص باشد را می توان در مسیر opt/ قرار داد. مثلا اپلیکیشن Google Earth بخشی از سیستم عامل لینوکس نیست پس این اپلیکیشن درون مسیر opt/ قرار خواهد گرفت.
  • مسیر tmp/ یا همان temp به معنای موقتی محلی برای ذخیره موقت فایل ها و پوشه ها می باشد. اکثر توزیع های لینوکس پس از ریبوت مسیر tmp/ را پاک و فایل های موجود در آن را حذف می کنند. پس اگر فایل مورد نظر خود را در مسیر tmp/ قرار دهید و لینوکس شما ریبوت شد ,  فایل های شما حذف خواهند شد.
  • مسیر usr/ یا همان Unix System Resources به معنای منابع سیستم یونیکس . این محلی است که برنامه های مرتبط با کاربران قرار می گیرد. هر کدام از این مسیرهایی که گفتیم می توانند زیر دایرکتوری هم داشته باشند. مثلا در پوشه home/ می توان پوشه home/netamooz/ را داشته باشیم . درون پوشه usr/ نیز مسیرهایی مثل /usr/bin/ برنامه های باینری مرتبط به کاربر را پیدا می کنید.
  • مسیر var/ مخفف Variable به معنی داده هایی که دایما تغییر می کنند. مثلا فایل های لاگ که دایما تغییر می کنند در این مسیر قرار می گیرند.

در لینوکس ما از واژه دایرکتوری یا شاخه (Directory) استفاده می کنیم در صورتیکه در ویندوز بیشتر از واژه پوشه (Folder) استفاده می شود.

تا اینجای کار درباره یکسری از شاخه های اصلی در لینوکس صحبت کردیم ولی این شاخه ها همه موارد موجود نیستند . در هر توزیع یکسری شاخه ها متفاوت هستند . مثلا مسیر cdrom/ مسیری برای قرار گیری CDRom می باشد . آن را یک Mount Point یا نقطه سوار شدن CDROM می نامند. از این طریق وقتی که CDROM را درون دستگاه قرار می دهید فایل های داخل سی دی در این مسیر قرار گرفته و شما قادر به دسترسی و استفاده از آنها خواهید بود. برخی دیگر توزیع های لینوکس از مسیر media/ استفاده می کنند .

در این مسیر می توان علاوه بر CDROM درایوهای حذف شدنی مثل USB Flash و … را نیز وارد دستگاه کرد. بنا به نوع توزیع مورد استفاده برخی مسیرهای دیگر به صورت متغیر مشاهده خواهد شد.

برخی از سیستم عامل های لینوکس از مسیر srv/ برای قرارگیری داده های بکارگرفته شده توسط سیستم استفاده می کنند . مخفف service

مثلا اگر فایل های وب سرور باشد می توانند در مسیر srv/www/ و اگر فایل های سرور اف تی پی باشد می توانند در مسیر srv/ftp/ قرار بگیرند . البته این موضوع کلیت ندارد.

ساختار دایرکتوری اپلیکیشن ها در لینوکس

تا اینجای کار درباره ساختار دایرکتوری لینوکس صحبت کردیم . اکنون می خواهیم درباره ساختار دایرکتوری اپلیکیشن ها در لینوکس صحبت کنیم. برخی اپلیکیشن ها که به صورت پیش فرض بخشی از لینوکس نیستند , در مسیر usr/local/ قرار می گیرند. در بسیاری از موارد این ساختار به این شکل است که نام برنامه در پوشه ای جدید قرار می گیرد . مثلا برنامه netamooz در مسیر usr/local/netamooz/ قرار خواهد گرفت و هر کدام به صورت زیر ساختار زیرشاخه های خود را خواهند داشت :

فایل های باینری در مسیر usr/local/netamooz/bin/ فایل های کتابخانه ای در مسیر usr/local/netamooz/lib/ فایل های پیکربندی در مسیر usr/local/netamooz/etc/ و فایل های لاگ در مسیر مربوطه قرار می گیرند.

گفتیم که اپلیکیشن ها را می توان در مسیر opt/ نصب کرد. آنتی ویروسavg  پس از نصب در مسیرهای زیر قرار می گیرد . یک الگوی رایج یعنی ابتدا opt/ و سپس نام برنامه

الگوهای مختلف به صورت زیر می باشند . برنامه فرضی netamooz را در نظر بگیرید. برنامه netamooz در مسیرهای زیر ذخیره می شود :

همین برنامه netamooz ممکن است در مسیر زیر نصب شود :

برخی اوقات وقتی برنامه ها نصب می شوند , ساختار دایرکتوری مورد نظر خود را ایجاد نمی کنند. این برنامه ها به شکل اشتراکی نصب می شوند . در نتیجه شاید برنامه netamooz در مسیر زیر نصب شود :

در نتیجه فایل های پیکربندی برنامه netamooz در مسیر زیر ذخیره شده :

یک شیوه متفاوت دیگر نصب در مسیر opt/ و سپس نام کمپانی برنامه می باشد :

یک نوع دیگر این است که ابتدا نام کمپانی و سپس نام برنامه آورده شود . مثلا دو برنامه chrome و earth که هر دو مربوط به شرکت google هستند در مسیرهای زیر نصب می شوند :

انواع دیگری از این ترکیب ها به شکل زیر می باشد :

برنامه هایی که بخشی از توزیع لینوکس نیستند معمولا در دو مسیر opt/ و usr/ نصب می شوند.

 

منبع: http://netamooz.net

محمد شریعتی مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + دو =